rozładunek towarów
0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second

Logistyka to bardzo szeroka dziedzina. W skrócie można jednak określić, że zajmuje się ona skutecznym i szybki dostarczaniem towarów na dużą skalę. Oczywiście jak każda złożona dziedzina logistyka składa się z szeregu elementów na które warto zwrócić uwagę.

Transportspedycja miedzynarodowa

Logistyka opiera się na transporcie produktów. Nie uda nam się ich transportować jeśli nie będziemy posiadać odpowiedniej floty pojazdów a także jeśli nie będziemy nią dobrze zarządzać. Jest to bardzo ważny komponent. Flota nie powinna być ani za duża, ani za mała. Co więcej, powinna zapewniać odpowiednie koszty (nie zbyt droga w utrzymaniu, nie zbyt duże koszty eksploatacji). Flota to także kwestia wyboru między rozwiązaniami mniejszym a szybszy i rozwiązaniami większymi ale wolniejszymi. To jaki sposób transportu wybierzemy zależy od naszych oczekiwań oraz specyfiki naszego produktu i naszej działalności.

Przechowywanie

Nie da się uprawiać logistyki wysokiej jakości bez odpowiedniego magazynowania. W końcu produkt musi być zabrany z punktu A do punktu B. Nierzadko taki proces wymaga chwilowy lub tymczasowych postojów. To wszystko razem składa się na dość skomplikowany szereg wymagań o których należy pamiętać. Magazyny gdzie przechowywane są produkty mogą być własne lub zewnętrzne.

Kto ma to robić?

Skoro mamy już ogólne pojęcie czym jest logistyka to możemy przejść do kwestii zasadniczej jaką jest odpowiedź na pytanie kto winien się nią zajmować. Tutaj decyzja zależy od firmy lub przedsiębiorstwa.

Outsourcing logistyczny wybierają firmy nie posiadające odpowiednich zasobów. Mamy tu na myśli zarówno flotę jak i magazyny. Dochodzi do tego także sprawna obsługa i systemy zarządzania przesyłem towarów. Firmy z większymi zasobami posiadają zwykle własne zasoby logistyczne. Trzeba jednak pamiętać, że coraz częściej takie firmy wybierają logistykę zewnętrzną, ponieważ daje ona nierzadko przewagę na polu finansowym, co dla funkcjonowania zwłaszcza dużych podmiotu ma ogromne znaczenie strategiczne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
materac piankowy Previous post Rodzaje materaców do spania
Next post Okulary – moda, wygoda, zdrowie